.občasník - kto je daviddoros?

Dávid Doroš, fotograf. A následuje tradičná otázka: “a čo fotíš?”, na ktorú dávam odpoveď: “dokumentárnu fotografiu s presahom do fotografie výtvarnej - vizuálnu poéziu…”, lenže tá ani zdaľeka nezahŕňa všetko! 

Tak kto je ten Dávid Doroš? Začal som ako väčšina, ako samouk, v čase, keď som sa ešte “naháňal” s číslom na riaditkách bicykla a trénoval 10.000km ročne. Dnes som už 6. rok na itf. Najstaršie fotografie mám v priečinku s rokom 2000 aj niečo... Fotografovať som začal, lebo mám v sebe niečo vizuálne, nie preto, že som si vtedy myslel, že to bude “cool” alebo super spôsob ako si zarábať na chlieb (s jeho pečením mám tiež skúsenosti). Ešte o niečo skôr som objavil aj artový/klubový film, samozrejme v kine a to ma drží dodnes. Obraz, statický aj ten pohyblivý mi je blízky! A tak mám na svedomí, napríklad aj fotografie pre filmový festival Po.City Film Fest od jeho vzniku (festival má 10 rokov).


Pre iný filmový festival, ten väčší, známejší - Art Film Fest som pri príležitosti jeho presunu do Košíc vytvoril nový vizuál - a tak všetci, ktorí ste v roku 2016 registrovali po Košiciach a okolí billboardy, plagáty, programy, atď. s popcornom/pukancom na bielej ploche - mali ste dočinenia s mojou prácou. Áno, aj grafika mi je blízka a rád v nej využívam svoje fotografie. A je jedno, či robím plagáty na svoje workshopy, alebo zalamujem knihu, hoci len pre mojich najbližších.


Čo teda fotografujem? Všetko, dalo by sa povedať. Ako vravím, dokument s presahom do výtvarnej fotografie - napríklad také 3 ročníky Fashion Live! - najväčšej módnej udalosti u nás. Alebo spomínaný filmový festival, alebo si občas opäť odskočím k horskej cyklistike, a to rovno na Majstrovstvá Európy v 24 hodinovke, v daždi, alebo niektorý z viac ako 100 koncertov v prešovskej Christianii alebo inde...


Keď sa potrebujem “schladiť”, využíjem svoju trpezlivosť pri niektorej z technických foto-disciplín, ako napríklad pri projekte medievalmuralgemer.com, pustím sa do štandardtnej produktovej fotografie, alebo sa opäť uvoľním a pracujem na produkte s konceptom. Pred fotoaparátom tak mám raz klasický produkt v krabičke, alebo 4-metrové nerezové válce, partičku neposedných “potetovaných” detí pre kresky.sk, alebo aj mladomanželov (špeciálny projekt svaddba.sk), alebo potom opäť napr. etiketovaciu linku, či nástenné maľby. Čokoľvek!


Áno fotografujem všetko a vždy naplno! A je jedno, či fotografujem žiarivé nerezové válce alebo žiarivé hviezdy na Pohode! Či robím na svojích voľných projektoch, alebo na “tvojej” zákazke! Mám v povahe robiť veci naplno alebo vôbec! Nad vecami premýšľať, nielen hlucho a slepo opakovať! Fotím, fotografujem toho naozaj veľa, a to najmä preto, aby som si udržal sviežosť, aby som neskĺzol do rutiny, a aby som mohol všetky tieto skúsenosti pretaviť do fotografie, akú ti nikto iný nedá! Do fotografie, ktorej kvality si budeš uvedomovať stále viac a viac s ubiehajúcim časom!


Mimochodom, toto je kniha, jediný kus, exemplár, ktorý som graficky zalomil, vytlačil, aj ušil sám! Je v nej pol rok strávený v Nórsku s mojou Drahou! Výsledok je takmer 800 strán o hmotnosti 2,3kg a hrúbke 9cm, a dva týždne môjho života, ktoré som strávil jej výrobou… Poznáš niekoho s takým nasadením?


 


A spomínal som ti, že som získal ocenenie v Slovak Press Photo 2017, že som fotografoval na Pohode Sixta Rodrigueza a iných, že som tam tieto fotografie o rok aj vystavoval? Camera obscura projekt “60 sekúnd s”. Dva roky vedený workshop Večerná škola fotografie? Výstava v Múzeuu moderného umenia Andyho Warhola v Medzilaborciach. 10 samostatných a 12 skupinových výstav? 

Dávid Doroš, teší ma!Naspäť na novinky